Vejledninger (tidl. Metropol)ProgrammerDiverse programmer RefworksHvad kan gå galt med installationen og brugen af Write-N-Cite?

Hvad kan gå galt med installationen og brugen af Write-N-Cite?

Du mangler den nyeste version af Java

Hvis du ikke har den nyeste version af Java, kan du opleve problemer med installationen.

Du kan finde en vejledning i installation af Java her.

Værktøjslinien "Write-N-Cite" viser sig ikke i Word på en Mac

Hvis du ikke kan se værktøjslinien i Word, kan du selv aktivere den igen, følg denne vejledning.

Det kan også skyldes at du ikke har opdateret Office med de nyeste opdateringer: se nedenunder.

Du har ikke opdateret Office (primært et problem for Mac-brugere)

For at Write-N-Cite skal fungere, skal Office være fuldt opdateret.

Se her hvordan du opdaterer Office på din Mac.

Du har ikke installeret alt det du skulle

Følg vores vejledninger til punkt og prikke for at komme hele vejen rundt om installationsprocessen.

Fra "download af Write-N-Cite", til "installation af Java" til "aktivering i Word"

Du bruger din adgangskode til Refworks i stedet for den kode du skal bruge

Nogle gange virker den sædvanlige login fint - andre ikke.

Følg denne vejledning for at finde din Write-N-Cite kode

Din kode til Write-N-Cite er udløbet

Din kode til Write-N-Cite (som du finder ved at følge denne vejledning
 varer kun i 4 timer fra du har fundet den under Refworks.

Så hvis den er udløbet skal du logge dig ind og hente en ny kode.

Du skal slette logfiler i AppData

Hvis det kokser helt, kan det være du skal slette logfilerne gemt på din computer.

Se hvordan du sletter logfiler her

Du mangler Visual Studio 2010 Tools for Office Runtime

Din version af Write-n-cite er for gammel

Hent den nyeste på Refworks, se hvordan her: Hvordan downloader jeg Write-N-Cite på en PC?

Du kan ikke se dine referencer under "Insert/Edit Citation"

Hvis du er heldig, er det hurtigt løst med denne vejledning: Hvorfor kan jeg ikke se mine referencer under"Insert/Edit Citation" ?

Skulle du støde på andre problemer med Write-N-Cite er du velkommen til at kommentere nedenunder, så indføjer vi måske en løsning til netop dit problem

Vejledning udarbejdet af Nadia Lindgren Høeg Wagner september 2014 - senest opdateret i april 2015

1 Kommentarer

Marie Hagstrup

Jeg har før brugt refworks og write'n'cite og har ikke haft nogle problemer, heller ikke efter jeg opdaterede til El Captain. Nu har jeg så formateret min computer og nu vil den ikke downloade write'n'cite igen. Den siger jeg skal downloade java - hvilket jeg har. Jeg har også opdateret word. Please hjælp!

Tilføj din kommentar

Send mig en E-mail når kommentaren bliver besvaret