Vejledninger (tidl. Metropol)ProgrammerSIS Leksikon Q - SSagsopgavenumre og gebyrtyper i SIS - EVU

Sagsopgavenumre og gebyrtyper i SIS - EVU

Kontering med sags/projektnumre og gebyrtyper i SIS,

Gebyrtyperne i A421, der leverer forudfyldt kontostreng i A422 når man taster Gebyrtypen, er opdateret med sagsopgavenumre (projektnumre) oprettet i april 2017.

I de tilfælde hvor Projektkonto ikke er er udfyldt, skal du selv finde sagsnummeret. (På uddannelsen der har mange sagsnumre er det nemlig ikke nogen hjælp at forudfylde)

Du finder de senest opdaterede Aktivitetslister på Intrapolsiden  EVU-styring https://intrapol.phmetropol.dk/information-og-vejledning/Hjaelp_til/EVU%20styring/Kunder%20og%20marked/Aktivitetsnumre

Hvis du mangler en Gebyrtype i SIS kontakt Sadie eller Betina

Hvis du mangler eller er i tvivl om brug af et sagsopgavenummer kontakt Sadie eller Marietta, der tager den overordnede kontakt til Økonomi og institut. Vi mangler pt. at vide, hvor lang tid det tager at få et nyt sagsnummer, så det er vigtigt, at du fortæller os, hvor hurtigt du har behov for det i forhold til dine opgaver med at fakturere.

Udarbejdet af Sadie Sanderson og Betina Hocke 20. april 2017. opdateret 10. oktober 2017

0 Kommentarer

Tilføj din kommentar

Send mig en E-mail når kommentaren bliver besvaret