Vejledninger (tidl. Metropol)HardwareTelefoner Nokia LumiaHvad gør jeg første gang jeg tænder min Nokia Lumia?

Hvad gør jeg første gang jeg tænder min Nokia Lumia?

Eftersom de fleste af vores arbejdstelefoner tidligere har været Androidbaserede smartphones eller gammeldags mobiltelefoner, kan en Nokia Lumia 820 føles meget anderledes.

Derfor har vi udarbejdet flere vejledninger til introduktion og opsætning af din nye Nokia Lumia 820, så du er velforberedt og kan tage telefonen i brug hurtigst muligt.

OBS! Først skal du oplade telefonen og dernæst indsætter du simkortet i telefonen: se vejledning til hvordan du samler den her.

Når simkortet er indsat, og batteri og cover er samlet igen, tænder du telefonen.

Hvis du har haft arbejdsmobil før, genbruger du dit simkort og derfor også din pinkode.

Hvis det er første gang du får telefon på Metropol, får du udleveret telefon og tilbehør, en telefonkontrakt der skal underskrives og returneres til IT-afdelingen, samt et simkort med pinkode.

Vælg konfiguration
Vælg konfiguration

"Anbefalet" er den nemmeste konfigurationsmulighed.

Tryk kun på "Brugerdefineret" hvis du er superbruger og selv kan indstille den.

Registrér din live-konto.
Registrér din live-konto.

Du skal oprette en livekonto og tage den i brug.

Du kan finde en vejledning til at oprette en konto her: Hvordan opretter jeg en live-konto til min Nokia Lumia 820?

OBS! Det er vigtigt at du opretter en live-konto og tager den i brug, da den sørger for at din telefon er opdateret og dine data sikre.

Log på
Log på
  1. Angiv din live-kontos email-adresse
  2. Skriv din adgangskode
  3. Tryk på "Log på"
Vælg din teleoperatør
Vælg din teleoperatør

Her skal du vælge "TDC"

Du har nu gennemført introduktionen

Dette er din nye startskærm. Den kan virke lidt forvirrende i starten men jo mere du bruger den, jo mere overskuelig bliver den.

Nederst i skærmbilledet kan du se en pil til højre - hvis du trykker her, får du en lidt mere velkendt menu med muligheder.

Vejledning udarbejdet af Nadia Lindgren Høeg Wagner september 2013. Opdateret 19. juli 2017

0 Kommentarer

Tilføj din kommentar

Send mig en E-mail når kommentaren bliver besvaret